شمش سرب چیست؟

شمش سرب

شمش سرب چیست؟

شمش سرب، فلزی نرم و چکش خوار است که به عنوان فلز سنگین در نظر گرفته می شود. شمش سرب با داشتن مقاومت در برابر خوردگی و دمای پایین در بسیاری از بخش ها و محصولات، مانند باتری های سرب اسید، کابل ها، یاتاقان ها، لوله های پرتوی کاتدی، ترازوها تا صنعت ساختمان سازی، صنعت شیمیایی و تولیدکننده های باتری خودکار کاربرد دارد.

شمش سرب می تواند به منظور برآورد شدن سطوح خلوص یا به عنوان آلیاژهایی از آنتیموان و قلع با ویژگی های معین، تولید شود. شمش های سرب شامل تقریبا ٪۹۹-۹۷ فلز سرب همراه با عناصر ناخالص باقیمانده (در مجموع ٪۳-۲) مانند آنتیموان، قلع، آرسنیک، آهن، بیسموت، مس هستند.

نحوه تولید شمش سرب 

شمش سرب مجددا ذوب شده برای ساخت سرب خالص به وسیله فرایند استخراج فلزات در اثر حرارت، استفاده می شود. شمش های سرب خالص، خلوص بیشتری نسبت به شمش های سرب مجددا ذوب شده دارند.

دستگاه ریخته گری شمش سرب، سطح نرمی از شمش های سرب مجددا ذوب شده را تهیه می کند.  این دستگاه، ترکیبی از مکانیزم نقاله زنجیری است که در آن، قالب ریخته گری معمولا بر روی زنجیر قرار می گیرد.

پس از اتمام فرایند پالایش/ آلیاژسازی، سرب ذوب شده معمولا در سرعت ریزش تنظیم شده ای، پمپاژ یا بهره برداری شود . ظرفیت دستگاه معمولا وابسته به تعداد قالب های ریخته گری است. این قالب ها با استفاده از شیارهای زنجیره ای، منطبق می شوند و در نتیجه، سرب مذاب را خارج می کنند.

بازار مواد و محصولات معدنی در سناماین

مجموعه­ های از دستگاه­ های خنک ­کننده آب و خنک ­کننده هوا را تهیه می­کنند و شمش را تبدیل به جامد ­­می­کنند تا زمانی­که به بخش خروجی برسد. چک ش­کاری خودکار در نقطه خروجی، رخ می­دهد تا شمش را از قالب­ها خارج ­کند و سپس به منطقه انباره، انتقال دهد.

بخارهای خارج شده از سرب ذوب شده می­توانند موضوع سلامتی قابل توجهی باشند؛ در نتیجه شما نباید سرب را بدون تهویه قوی، ذوب کنید.

خواص و ویژگی های شمش سرب خالص

سرب، فلزی براق و سفید رنگ مایل به آبی است. این فلز، بسیار نرم، بسیار چکش خوار، شکل پذیر و رسانای نسبتا ضعیف الکتریسیته است. همچنین در برابر خوردگی، بسیار مقاوم است اما با قرار گرفتن در معرض هوا، کدر می شود.

ویژگی های عمومی شمش سرب به قرار زیر است :

 • شمش های سرب نرم
 • چکش خوار
 • شکل پذیر
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • خاصيت هدايت الکتريکي ضعيفي دارد
 • قابلیت ریخته گری خوب سرب به علت نقطه ذوب پایین آن
 • مقاومت در برابر اسید سولفوریک

کاربرد های متفاوت سرب نرم کارگاهی به عنوان فلز خالص ، آلیاژی و ترکیب شیمیایی

کاربردهای مختلفی از سرب وجود دارند. سرب ممکن است به عنوان فلزی خالص، آلیاژ شده با سایر فلزها یا به عنوان ترکیب های شیمیایی استفاده شود.

سرب کارگاهی در باطری

مصرف اصلی سرب در رابطه با باتری انباره ای اسید سرب در شبکه یا صفحه ساخته شده از سرب یا سرب همراه با فلز متداول تری مانند آنیتموان است.

شمش سرب

شمش سرب در چکش کاری غلتک خورده

ورقه سرب در صنعت ساختمان در رابطه با درزپوش ها یا اثر عوامل جوی به منظور ممانعت از نفوذ آب و نیز برای ساخت سقف و روکش فلزی استفاده می شود.

صفحه سرب با توجه به مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی می تواند برای پوشش حمام های شیمیایی، گیاهان اسیدی و مجراهای ذخیره سازی استفاده شود. دانسیته بالای صفحه سرب، آن را به ماده ای بسیار موثر برای اهداف صدابندی تبدیل می کند.

فولاد روکش شده با سرب نیز در جلوگیری از پرتوافکنی، کاربرد دارد. لوله های سربی به دلیل مقاومت خوردگی، برای حمل مواد شیمیایی خورنده در واحدهای شیمیایی استفاده می شوند.

همچنین لوله سربی با نسبت اجزای سازنده مناسب برای برش دادن به روکش هایی کوتاه تر، از قالب بیرون کشیده می شود و در اتصال کابل های زره دار سربی استفاده می شوند.

سرب نرم در رنگدانه ها

رنگدانه ها به صورت گسترده در رنگ ها استفاده می شوند، اگرچه اخیرا کاربرد سرب در رنگ ها به طور چشمگیری به منظور حذف یا کاهش خطرات سلامتی محدود شده است.

سرب سفید رنگدانه سربی است که به طور گسترده تری استفاده می شود. سایر رنگدانه های مهم سرب، سولفات سرب پایه و کرومات های سرب هستند.

سرب کارگاهی در کابل ها

آلیاژهای سرب به دلیل شکل پذیری بالا، قابلیت پوشش خوب، دمای نسبتا پایین و مقاومت خوردگی اثبات شده عالی، هنگامی که در ارتباط با محدوده گسترده ای از محیط های صنعتی و دریایی، خاک ها و مواد شیمیایی قرار می گیرد، به صورت وسیعی به عنوان مواد پوششی برای کابل های جریان قوی با ولتاژ بالا استفاده می شوند.

سرب در مهمات

استفاده از مهمات همراه با گلوله های سربی، به صورت متداول در تیراندازی  ورزشی با بازوهای کوچک استفاده می شوند.

ثبت نام در سناماین

آلیاژهای سرب

سرب سبب شکل گیری آلیاژهایی همراه با تعداد بسیاری از فلزات می شود. آلیاژهای شکل گرفته با استفاده از قلع، مس، آرسنیک، آنتیموان، بیسموت، کادمیم و سدیم، همگی از نظر صنعتی، مهم هستند. سرب در ساخت یاتاقان ها ، لحیم ، فلزهای ضد اصطکاک و فلز نوعی استفاده می شود.

لحیم های نرم، آلیاژهای سرب / قلع بزرگ، شامل یا فاقد آنتیموان هستند در حالی که آلیاژهای لحیمی، ترکیب های مختلفی از سرب، قلع، بیسموت، کادمیم و سایر فلزها با نقاط ذوب پایین هستند.

گلوله سربی، آلیاژی از سرب، آنتیموان و آرسنیک است. فویل سرب با استفاده از آلیاژهای سرب، ساخته شده است. سرب به برنج افزوده می شود تا سایش ابزار ماشینی، کاهش داده شود.

دیگر کاربردهای شمش سرب خالص

مهم ترین کاربرد تجاری سرب، تولید باتری های انباره ای اسید سرب است. همچنین، سرب به عنوان محافظ در برابر پرتوهای X و پرتوافکنی حاصل از راکتورهای هسته ای استفاده می شود.

این فلز می تواند در رابطه با اهداف ساخت در داخل ورقه سرب، تهیه شود. برای مثال، به عنوان مواد روکش دار سقف یا درزپوش استفاده می شود .

سرب خالص، دارای چندین کاربرد در برنامه های کاربردی و صنایع مختلف است:

 • شمش سرب در رنگدانه ها
 • توپ های سربی
 • پوشش کابل
 • مهمات
 • ترازوهای سربی
 • محافظ در برابر پرتوافکنی
 • باتری اسید سرب
 • صفحه سربی
 • لوله های سربی
 • سیم سربی
 • اکسید های سرب و مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!