ناریه چیست؟

ناریه

ناریه چیست؟

مواد ناریه، درواقع همان مواد منفجره غیرنظامی است که دارای قدرت ضعیف‌تر انفجاری است و معمولاً در مصارف صنعتی از آن‌ها استفاده می‌گردد.

کاربرد ناریه در فعالیت‌های صنعتی

 از مواد منفجره افزون بر مقاصد نظامی در مقاصد صلح‌آمیز نیز استفاده می‌شود؛ به‌عنوان مثال می‌توان به مواردی مانند حفاری‌ها، راه‌سازی‌ها، راه‌آهن، حفاری تونل‌ها، تولید حرارت، مهار چاه‌های نفت، معادن زغال‌سنگ زیرزمینی، اشاره کرد .درواقع این نوع مصرف از مواد منفجره را که دارای قدرت کمتر انفجاری و تخریب هستند، به‌عنوان مواد ناریه در صنعت معرفی کرده‌اند.

مواد ناریه شامل بسته‌های تخریب، باروت، چاشنی‌ها، آتش زاها، دینامیت و… می‌شود. این مواد غالباً از ماندگاری بالا (با توجه به نوع تجاری ـ صنعتی آن، امکان انبار کردن آن‌ها برای مدت طولانی ممکن نیست) برخوردار نیست و باید در مدت‌زمان نسبتاً محدود مورد استفاده قرار گیرد.

انبار مواد ناریه در معادن

 • جايگاه موقت مواد ناريه محلي است كه در آن حداكثر مصرف يك روز نگهداري مي‌شود. جايگاه موقت فتيله و چاشني بايد مجزا از جايگاه موقت ساير مواد ناريه بوده و فاصلة بين آنها كمتر از ۱۵ متر نباشد. اين جايگاه نبايد در جاهاي سرد و مرطوب، پر رفت و آمد و در معرض بروز آتش سوزي و انفجار باشد. در و قفل و بست اين جايگاه‌ها بايد كاملاً محكم بوده و بر روي درب ورودي تابلوي اخباري با عبارت «مواد ناريه» با خط خوانا نصب گردد.
 • آن مقدار از مواد ناريه پيش بيني شده براي مصرف روزانه كه به مصرف نرسيده است، يا مواد منفجره‌اي كه به علت عدم نقص در عمليات انفجاري باقي مانده است بايد فقط در جايگاه موقت نگهداري شود.
 • درب انبار مواد ناريه بايد به طرف بيرون بازشود.
 • نشت كارتن‌هاي ديناميت بايد با آب داغ تميز شود.
 • راهروهاي انبار مواد ناريه بايد با علايم اخباري شبرنگ مشخص شود.
 • در كارگاه‌ها بردن كبريت، فندك و هر وسيله‌اي كه بتواند توليد جرقه و شعله نمايد به انبار ممنوع است.
 • در انبارهاي مواد ناريه فقط بايد از چراغ ايمني براي روشنايي استفاده گردد و از بكار بردن هر نوع چراغ ديگر و سيم كشي برق خودداري شود.
 • ورود اشخاص غيرمجاز به انبار اكيداً ممنوع است.
 • آتشبار بايد مواد منفجره و چاشني پيش بيني شده مصرف روزانه را با تسليم رسيد فقط در مقابل در انبار دريافت نمايد. ورود وي و ساير افراد به استثناء متصدي انبار به انبارهاي مواد ناريه ممنوع است.
 • باز كردن صندوق محتوي مواد ناريه بايد حداقل در فاصله ۵۰ متري از انبار و با وسايل مخصوص انجام شود.
 • در انبارها بايد نكات زير رعايت شود:

۱-صندوق حاوي مواد ناريه طوري قرار داده‎شود كه فشنگ‌ها به صورت قائم قرار نگيرد.

۲-صندوق مواد ناريه و چاشني در داخل انبار باز نشود.

۳-صندوق مواد ناريه و چاشني بايد به آرامي جابجا گردد و از پرتاب كردن و يا لغزاندن آن خودداري شود.

۴-با كفش ميخ دار نبايد وارد انبار مواد ناريه و چاشني شد.

۵-صندو‍ق‌هاي محتوي مواد ناريه و چاشني بايد طوري روي هم چيده شوند كه ارتفاع آنها از ۲ متر يا ۵ صندوق در هر رديف بيشتر نبوده و بين هر دو رديف فضاي كافي براي تهويه مناسب وجود داشته باشد. ضمناً فاصله رديف صندوق‌هاي مجاور ديوارهاي انبار با ديوار بايد حداقل۳۰سانتيمترباشد. صندوق‌هاي زيرين بايد روي الوارهاي مناسب چيده‎ شود.

۶-انبار بايد به وسايل پيشگيري در آتش سوزي مجهز گردد.

منبع:police.ir/ozhanco.com

ثبت نام در سناماین

برخی از تامین کنندگان ناریه در سناماین👇

خرید و فروش ناریه در سناماین-۱

خرید و فروش ناریه در سناماین-۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!